Rehabilitacja ortopedyczna
Jest formą rehabilitacji medycznej, której zadaniem jest poprawa funkcjonalności aparatu ruchu w obrębie układów kostno-stawowego i mięśniowego. Obszar tego wycinka fizjoterapii skupia się głównie na pacjentach ze świeżymi i dawnymi urazami, które ciągle dają dolegliwości oraz wszystkimi działaniami przed i po zabiegach ortopedycznych i neurochirurgicznych.
Odzyskaj sprawność we Wrocławiu!
Czym jest rehabilitacja ortopedyczna ?
W przypadku urazów skupia się na wzmacnianiu osłabionych obszarów poprzez ćwiczenia, a także na treningu siłowym i stabilizacyjnym. Ma ona również za zadanie zapobiegać powikłaniom i przyszłym kontuzjom poprzez poprawę biomechaniki ciała, równowagi, koordynacji i kontroli ruchu. Odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie, wspomagają stabilizację stawów i więzadeł, co chroni ciało przed ponownymi uszkodzeniami oraz pomaga w utrzymaniu zdrowia i sprawności.
W fizjoterapii po zabiegach operacyjnych, często pierwsze wizyty to wizyty domowe w celu edukacji pacjenta i rodziny/opiekuna, jak bezpiecznie się poruszać, jak wstawać. Fizjoterapeuta pomaga także dostosować zaopatrzenie takie jak kule czy chodzik. Często w domu, odbywa się także wstępna konsultacja fizjoterapeutyczna z oceną funkcjonalną oraz zapoznaniem się z dokumentacją z leczenia ortopedycznego. Dzięki tej diagnostyce fizjoterapeuta weryfikuje zalecenia i określa orientacyjnie plan fizjoterapii.
Staramy się aby pacjent jak najszybciej był w stanie znaleźć się w naszym centrum rehabilitacji, aby mógł skorzystać z zabiegów fizykalnych szczególnie w pierwszej fazie rehabilitacji – aby zmniejszyć obrzęk i ból.
W niektórych przypadkach rehabilitant może skierować chorego do lekarza specjalisty lub tego, który wykonywał zabieg, w celu dobrania fizjoterapii do metody zabiegowej, która była wykonana.
Wyznajemy również zasadę, że współpraca pacjenta i rehabilitanta jest bardzo ważna – wiemy, że często strach lub ból zatrzymuje proces rehabilitacji na pewnym etapie, dlatego nie pracujemy na sztywnym schemacie. Każdy plan rehabilitacji jest inny, staramy się zachować indywidualne podejście do pacjenta.
Dla kogo jest fizjoterapia ortopedyczna ?
Dla pacjentów:
- po urazach, takich jak złamania kości, czy zerwania, naderwania więzadeł,
- w następstwach lekkich zmian pourazowych typu skręcenia, przeciążenia w obrębie stawów, naderwaniach ścięgien, mięśni czy stłuczenia tkanek miękkich,
- po wszystkich zabiegach operacyjnych np. zespoleniach kości, zabiegach rekonstrukcyjnych więzadeł
- po zabiegach endoprotezoplastyki stawów np. biodrowego, kolanowego
- po zabiegach neurochirurgicznych kręgosłupa
- ze zmianami zwyrodnieniowymi wynikającymi z procesu starzenia czy schorzeń o podłożu reumatoidalnym
- z nawracającymi dolegliwościami bólowymi
Dlaczego rehabilitacja ortopedyczna jest istotna ?
Sam dobrze wykonany zabieg operacyjny, czy dobrze dobrane zaopatrzenie ortopedyczne po urazie, nie daje gwarancji powrotu do podstawowych czynności takich jak chodzenie, uprawianie sportu czy wykonywanie codziennych zadań.
Obszar działań rehabilitacyjnych i ortopedycznych bardzo się uzupełnia, a obecnie doniesienia naukowe pokazują, że w celu przywrócenia pełnej funkcji te dwa obszary nie mogą funkcjonować oddzielnie. Rehabilitacja pacjentów ortopedycznych to proces kompleksowy, w którym przez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń, terapii manualnej, masażu i zabiegów fizykalnych w różnych proporcjach, walczymy o zmniejszeniu bólu, poprawę komfortu i szybszą rekonwalescencje.
Przeciwwskazania do rehabilitacji ortopedycznej?
Przeciwwskazania do tego rodzaju rehabilitacji ustala lekarz prowadzący w zalezności od urazu lub zabiegu, który był wykonany.
Czasami rehabilitacja, może się zacząć w konkretnym okresie po wykonanym zabiegu czy urazie lub ma ograniczenia w postaci pozycji czy ruchów których pacjent nie może wykonywać.
Jeśli lekarz, nie wskazał konkretnego zakresu fizjoterapii, nie mart się, Nasz Zespół ustali dla Ciebie plan rehabilitacji.
Szukasz odpowiedniego miejsca we Wrocławiu?
Możesz skorzystać z pojedynczych wizyt lub specjalnego pakietu.
Masz problem z przemieszczaniem się po zabiegu? Możesz skorzystać z wizyty domowej lub noclegu w sąsiadującym Hotelu Terminal, na preferencyjnych warunkach.
Co jest kluczem ? Kompleksowa rehabilitacja, efektywność i doświadczenie a to wszystko w miłej atmosferze oraz w pięknych wnętrzach i z najnowocześniejszym sprzętem.
Cennik – rehabilitacja ortopedyczna
Konsultacja fizjoterapeutyczna trwa do 90 minut. W ramach konsultacji terapeuta przeprowadza wywiad, badanie fizjoterapeutyczne, terapię manualną, ćwiczenia lub podstawowe zabiegi fizykalne w zależnosci od tego, czego potrzebujesz na danym etapie rehabilitacji.
Możesz również skorzystać z dedykowanego Pakietu Ortopedycznego.